אסטרולוגיה - להאמין או לא להאמין - זו השאלה?

אני לא מאמינה באסטרולוגיה!  
 
"איך זה ייתכן שבן אדם רציונלי כמוך מאמין באסטרולוגיה?" שאלה זו מופנית אלי לא אחת. ותשובתי היא: "אני לא מאמינה באסטרולוגיה"... וכשהגבות מורמות בתמיהה, אני מוסיפה: "אני לא מאמינה באסטרולוגיה, אני יודעת בוודאות שהיא תקפה!"
 
ואכן אסטרולוגיה אינה עניין שבאמונה, אלא שיטה שעומדת במבחן המציאות כבר אלפי שנים. אסטרולוגיה נקראה אם המדעים או המדע המלכותי, אך גם האמנות השמימית, כיוון שמי שהיה בקי בחוקים אסטרולוגים ויודע לפענח מפת לידה אסטרולוגית נחשב אמן או רב אמן, בהתאם למומחיותו. בבסיסה של שיטת אסטרולוגיה עומדת חקירה אמפירית מקפת, שהביאה ליצירת מערכת חוקים שניתנת ללימוד וליישום, והיא מבוטאת באסטרולוגיה באמצעות סמלים אסטרולוגים.
 
טענות רווחות כנגד אסטרולוגיה נובעות מאי ההבנה של השוני שקיים בין נקודות המוצא של אסטרולוגיה ואסטרונומיה. במשך תקופה ארוכה בהיסטוריה האנושית שני תחומים אלה דרו אמנם בכפיפה אחת, אך במאה ה-17 חלה הפרדה ביניהם, וכל תחום התפתח לכיוונו הוא.
 
אסטרונומיה היא שיטה הליוצנטרית שממקמת את השמש במרכז. אסטרולוגיה לעומתה מבוססת על נקודת המבט האנושית, ועל כן היא שיטה גיאוצנטרית, שממקמת את כדור הארץ במרכז. החקירות האמפיריות ואיסוף הנתונים התבססו מראש על הנחת יסוד זו.
 
חוסר הבנה זה גרם גם להיווצרות התיאורייה המופרכת בדבר "גילויו" של המזל ה-13 , הלא הוא מזל נחש ששויך לקונסטלציה כוכבית בשם זה. אין בעיה להשמיט את הבסיס מתחת לרגליה של תיאוריה זו, כיוון ששיטה אסטרולוגית מבוססת מראש על 12 מזלות בלבד. שמות המזלות האסטרולוגים רק נלקחו בהשאלה משמות הקונסטלציות הכוכביות ואומצו על ידי אסטרולוגים, אך על פי שיטת אסטרולוגיה מודרנית אין קשר בין הקונסטלציות הכוכביות לבין המזלות האסטרולוגיים הקרויים על שמן.
 
שמה הטוב של אסטרולוגיה רצינית ומעמיקה נפגע על ידי אסטרולוגיה פופולרית-מסחרית, שמקבלת גיבוי מהעיתונות, המשחרת ללא אבחנה לפיסות בידור להמונים. כך התפתחה אסטרולוגיה של מזלות השמש, שהיא שטחית וגורמת להבנה מעוותת של התורה שמקרקעה היא צמחה. מפה אסטרולוגית מבוססת על חישובים מתמטיים שמבוססים על לוחות אסטרונומיים. על מנת להעמיד מפה אסטרולוגית נדרשים שלושה נתונים הכרחיים: תאריך לידה, מקום לידה ושעת לידה מדויקת, שהיא הכרחית לקביעת תחזיות מדויקות (קראו גם את מאמרי על אסטרולוגיה הוררית). 
 
מפת לידה אסטרולוגית אישית – הורוסקופ אישי – היא מעין צילום של המערך הכוכבי ברגע לידתו של אדם. למפה אסטרולוגית זו מצרפים את מהלכי הכוכבים במשך חייו של האדם, ומערכים כוכביים אלה משקפים את מה שמתרחש בחייו של האדם, ומבטאים את הדינמיקה וההישתנות המתמדת שלו. לכל אדם יש מפה אסטרולוגית עם מערך כוכבי המיוחד רק לו, ושילוב כל העקרונות של כל גורמי המפה מאפשר לאסטרולוג לתת לכל אדם ניתוח שהוא ייחודי ומיועד רק עבורו. 
 
בנוסף לעובדה המדעית שהשדות האנרגטיים של הפלנטות משפיעים על כדור הארץ ועל החיים בו, ישנה גם הגישה האזוטרית שגורסת שהאדם הוא מיקרוקוסמוס בתוך המקרוקוסמוס, והם מגולמים זה בזה. מכאן צומח משפט המפתח של האסטרולוגיה: "מה שלמעלה הוא מה שלמטה".
 
"מה פתאום שאהיה משועבד לכוכבים?" טוענים אלה המשתייכים ל"כת הרציו". התשובה להם היא, שדווקא התעלמות מהמסרים שמביאים לנו הכוכבים עלולה לגרום לשעבוד להם. כדי להבהיר נקודה זו נשווה תחזית אסטרולוגית לתחזית מזג האוויר: מי שאינו מתחשב בתחזית מזג האוויר, דווקא הוא יהיה נתון לתעתועיו ולשרירותו. אם ביום שבו צפוי גשם, לא תצטייד במטריה, תוכניותיך עלולות להשתבש; אתה עלול אפילו להיות נתון בסכנת נפשות, אם יצאת למסע בלי לדעת שביום זה צפויים סערות ושיטפונות.
 
מפה אסטרולוגית מכילה מגוון רחב של אפשרויות, והבנת המערך הכוכבי האסטרולוגי מאפשר לצפות אפשרויות אלה ולבחור מביניהן את המתאימות ביותר. אפשרות הבחירה החופשית דווקא מתרחבת, שכן, הבחירה נעשית מתוך ידיעה כוללת ומודעת ולא מתוך ראייה מצומצמת ומוגבלת.
 
במפת לידה אסטרולוגית, כמו במפת דרכים, מסומנות כל הדרכים שיכולות להוביל את האדם ליעדיו. אם רוצים להגיע מחיפה לתל אביב, ובגלגל"צ מודיעים שכביש החוף עמוס, אפשר לבחור דרך חלופית על פי עצותיו של היושב במטוס הקל ומשקיף מלמעלה על הנעשה בדרכים; וכמובן, אפשר להסתייע ב-וויז שמקבל מידע מהלווין. אסטרולוג מיומן משתמש באמצעים אסטרולוגיים שעומדים לרשותו כדי להראות לך מה הן הדרכים החסומות, ומה הן הדרכים שבהן תוכל לנוע ללא הפרעה, ואם גישתו של האסטרולוג היא הוליסטית הוא גם יאתר את הסיבות הקרמתיות למצבך ואת הדרכים שעליך ללכת בהן על מנת להגיע לתיקון.
 
עבודה רוחנית אינטנסיבית מפתחת עמידות ומאפשרת לאדם לגבור על השפעות כוכביות קשות שנצפות במפה. בספרו "אוטוביוגרפיה של יוגי" מספר יוגננדה, שהוא היה נוהג לבקש אסטרולוגים שיידעו אותו באשר לתקופות קשות הנכונות לו, על מנת שיוכיח שהוא מסוגל גם בתקופות כאלה לעמוד בכל המשימות שהציב לעצמו. הוא מציין ומדגיש, שבזמנים שבהם הופיעו בהורוסקופ האישי שלו מערכים כוכביים קשים, הוא היה משקיע מאמצים כבירים, והיה עליו לגייס את כל האנרגיות שלו על מנת לגבור על הקשיים והמכשולים, וכוחותיו הרוחניים אכן עמדו לו.
 
אברהם אבינו, שנחשב כאסטרולוג העברי הראשון וכמחבר "ספר יצירה", הוא סמל ומופת להתגברות על השפעתם של הכוכבים. אף כי קרא בכוכבים שלא יהיה לו בן מזרעו, הרי שההבנה העמוקה שלו בחוקי הקוסמוס, כולל חוקי האסטרולוגיה, אפשרה לו לגבור על השפעת הכוכבים ולהפוך ל"אב המון גויים". מכאן, המשמעות של הפסוק "אין מזל לישראל" היא שמי שיש לו ידע קוסמי נעלה יכול לשנות את גורלו.
 
אסטרולוגיה, הלא היא חכמת הכוכבים, מלמדת לחשוף ולגלות את החכמה השמימית שבאדם, והמטרה שלה היא שחרור מתלות בכוכבים ולא שעבוד להם. בעזרת הבנת המפה האסטרולוגית שלכם תוכלו להכיר את עצמכם היטב ולהעלות את רמת המודעות העצמית. רק כשתהיו מודעים תוכלו לשקוד על ההתפתחות האישית, לבסס ולהעצים את הכוחות הרוחניים שלכם ולעשות שינוי יסודי משמעותי בחייכם.  
 
©  כל הזכויות שמורות ל-רות אהרוני   
 
 
 
התקשרו לקבלת פרטים נוספים
או השאירו את הפרטים שלכם ואחזור אליכם:
 
08-9340269